Houcho Hakata, 17 cm, magnoliahandtag

Houcho Hakata, 17 cm, magnoliahandtag

"Serien Houcho (Kniv på Japanska) som trots sitt låga pris och diskreta design är en kniv som har en rakbladsvass egg, är fjäderlätt och överlever i generationer om man sköter om dem. All fokus har lagts på att ta fram ett riktigt kvalitativt blad med ett enkelt, men funktionellt skaft. Houcho är vår bäst säljande knivserie.
Hakata är en japansk kockkniv som fungerar utmärkt för hårt arbete, precisionsarbete, hackande och skärande. Den raka spetsen gör att den är suverän även för urbening av både kött, fisk och fågel. Hakatan är också en mycket bra grönsakskniv tack vare bestående skärpa och högt blad. Det höga bladet gör också att dina knogar inte stöter emot skärbrädan.
Material: Hi Carbon Steel
Bladlängd: 17 cm
Slipvinkel 15 grader
Handtag i magnoliaträ
Slipas med sten eller keramiskt bryne"

Storlek: 38 x 7.5 x 2.5


Priser
Minsta antal: 1 st
Antal 1 7 30
Pris/st 483,00 466,00 449,00

   Alltid personlig service
   Beställ direkt på hemsidan eller via e-post / telefon
   Du får alltid ett korrektur innan beställningen blir bindande

Antal


Produktfärg

Beige/rostfri


Totalt pris kr


Visa uträkning

Prisspecifikation

Fråga oss


Om: Houcho Hakata, 17 cm, magnoliahandtag
st

   070-7600286
   info@eprofildesign.se



Satake

Satake arbetar ständigt med att bibehålla hög kvalitet och värna om en fortsatt hög kundnöjdhet. Vi säkerställer kvaliteten i samarbete med välkända svenska kockar. Satake producerar premiumprodukter för privata hem och professionella kök som skapar matlagningsglädje.


Visa samtliga produkter frånSatake
Artikelnummer SVK014
Storlek 38 x 7.5 x 2.5
Vikt 0.18 kg
Prisinformation Alla priser är SEK exkl. moms.